  • Zoro # G601758468
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G601758468
Use With Installation Accessory Size
4
Wire Size
14 AWG; 10 AWG to 2 AWG
Wire Strip Length
Phase: 15/16 in (24 mm)
Details
Item
Pin & Sleeve Inlet
Current Rating
60 A
Voltage Rating
277/480V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
5
IP Rating
IP66, IP67, IP69
NEMA Enclosure Rating
4X
Housing Color
Silver
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 2682, UL 1682, UL508
Body Material
Aluminum
Use With
Mating Box MB6
Switch Rated
Yes
HP
7.5 or 25
Contact Configuration
3P+N+G
Keying Position
4
Hz
60 Hz
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Number of Aux. Outputs
+2 AUX
Terminal Connection
Prewired
Tightening Torque
Phase: 48 IN-LBS / 5.4 N-M
Impact Rating
IK10
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Load Break Amp Rating
60A
Auxiliary Contact Rating
1.2A
Number of Notch Positions
24
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Color Code
Red
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
90A
Description
DS60 INLET METAL SIZE 4 TYPE 3R 3P+N+G 60A 277/480 VAC 60 Hz +2 AUX