  • Zoro # G601756945
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G601756945
Wire Strip Length
Phase: 1-3/16 in (30 mm)
Wire Size
14 AWG to 14 AWG; 4 AWG to 2/0 AWG
Use With Installation Accessory Size
5
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
150 A
Voltage Rating
480V AC
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
IP66, IP67, IP69
NEMA Enclosure Rating
4X
Cap Type
Flip-Up Cap
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 94.2-15, C22.2 No. 182.1-13, ULC, E79796, UL 1682, UL 2682, UL508
Body Material
Polyester
Switch Rated
Yes
HP
75
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Load Break Amp Rating
150A
Keying Position
2
Hz
60 Hz
Contact Configuration
2P+G
Tightening Torque
Phase: 90 IN-LBS / 10.2 N-M
Color Code
Red
Number of Aux. Outputs
+2 AUX
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Impact Rating
IK08
Terminal Connection
Prewired
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Auxiliary Contact Rating
0.3A
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
225A
Description
DSN150 RECEPTACLE POLY BLUE SIZE 5 TYPE 4X IP 69 2P+G 150A 480 VAC 60 Hz +2 AUX MUSHROOM PAWL