  • Mfr # A70P350-4
  • Zoro # G9040862
Series
A70P
Speed
Very Fast Acting
DC Voltage Rating
650V DC
AC Voltage Rating
700V AC
Interrupt Rating
50kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A70P350-4
Length
5.09 in
Details
Item
Automotive Fuse
Series
A70P
Speed
Very Fast Acting
Amps
350A
DC Voltage Rating
650V DC
AC Voltage Rating
700V AC
Interrupt Rating
50kA
Body Style
Blade
Equivalent Brand and Series
Mersen
Equivalent Series
A70P, FWP, L70QS
Body/Insulating Material
Bolted
Connection/Terminal Type
Bolted
APPLICATIONS
Protection of 700V or less DC drives, UPS, inverters, reduced voltage starters, etc.
Connection/Terminal Material
Tin-Plated Copper
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
APPROVALS & STANDARDS
Description
SC FUSE 700V 350A P BLADE