  • Mfr # A70P600-4
  • Zoro # G9036531
Series
A70P
Speed
Very Fast Acting
DC Voltage Rating
650V DC
AC Voltage Rating
700V AC
Interrupt Rating
65kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A70P600-4
Length
7.09 in
Details
Item
Automotive Fuse
Series
A70P
Speed
Very Fast Acting
Amps
600A
DC Voltage Rating
650V DC
AC Voltage Rating
700V AC
Interrupt Rating
65kA
Body Style
Blade
Equivalent Brand and Series
Mersen
Equivalent Series
A70P, FWP, L70QS
Bolted
Body/Insulating Material
GMG
Connection/Terminal Material
Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type
Bolted
APPLICATIONS
Protection of 700V or less DC drives, UPS, inverters, reduced voltage starters, etc.
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
Description
Semiconductor Fuse SC 700V 600A P BLADE