  • Mfr # STXT480D20A
  • Zoro # G121676808
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Filtering
Yes
Phase
3
Enclosure Material
Non-Metallic
Enclosure NEMA Rating
4X
Short Circuit Current Rating
200 kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
STXT480D20A
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
7.08 in
Length
7.4 in
Details
Filtering
Yes
Nominal Discharge Current
10 kA
Phase
3
Enclosure Material
Non-Metallic
Enclosure NEMA Rating
4X
Short Circuit Current Rating
200 kA
Max. Surge Current per Phase
Voltage Protection Rating
3000V
Voltage
480V
Description
SPD, Amps 200 kA, Depth 93.5 mm, Enclosure Material Non-Metallic, Enclosure NEMA Rating 4X