  • Mfr # A4BY1201
  • Zoro # G0977286
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A4BY1201
Diameter
3 in
Overall Diameter
3 in
Amps
1201A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 200kA at 600V AC
Weight
6.6 lb
Short Description
Fuse Amp-Trap® 600V 1201A Time-Delay Class L A4BY Series
Rated voltage DC UL
300 V
Current
1.201 kA
Description
Fuse, 1,201 A, 600 V AC, 300 V DC, Class L, A4BY Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 200kA at 600V AC, Fuse Size 10-3/4 in L x 3 in dia, Length 10 3/4 in, Diameter 3 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KLU, Bussmann KTU, Littelfuse KLLU, Littelfuse KLPC, Mersen A4BY, Equivalent Series A4BY, KLLU, KLPC, KLU, KTU, Compatible Fuse Block Series Not Applicable, Body Material Glass, Melamine, Dual Element