  • Mfr # A4BQ2500
  • Zoro # G0295556
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A4BQ2500
Diameter
4-1/2 in
Overall Diameter
4 1/2 in
Series
A4BQ
Amps
2500A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
500V DC
Interrupt Rating
100kA at 500V DC, 200kA at 600V AC
Body Material
Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ
Equivalent Series
A4BQ, KLPC, KRP-C
Functionally Equal To
Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC
Weight
15.3 lb
Short Description
Fuse Amp-Trap 2000® 600V 2500A Time-Delay Class L A4BQ Series
Rated voltage DC UL
500 V
Current
2.5 kA
Description
Fuse, 2,500 A, 600 V AC, 500 V DC, Class L, A4BQ Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 500V DC, 200kA at 600V AC, Fuse Size 10-3/4 in L x 4-1/2 in dia, Length 10 3/4 in, Diameter 4 1/2 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KRP-C, Littelfuse KLPC, Mersen A4BQ, Equivalent Series A4BQ, KLPC, KRP-C, Compatible Fuse Block Series Not Applicable, Body Material Melamine, Dual Element, Standards CSA, UL