  • Mfr # A4BY3000
  • Zoro # G0693016
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Class
L
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A4BY3000
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
10-3/4 in
Diameter
5 in
Overall Diameter
5 in
Overall Length
10 3/4 in
Details
Class
L
Series
A4BY
Speed
Time-Delay
Amps
3000A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 200kA at 600V AC
Body Style
Blade
Body Material
Glass/Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann KLU, Bussmann KTU, Littelfuse KLLU, Littelfuse KLPC, Mersen A4BY
Equivalent Series
A4BY, KLLU, KLPC, KLU, KTU
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Item
UL Class Fuse
Functionally Equal To
Bussmann KLU, Littelfuse KLLU, KLP, KLPC
Element
Dual
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Standards
CSA, UL
Weight
19.3 lb
Connection Type
Blade
Mounting
Bolted
Connection/Terminal Material
Silver-Plated Copper
Short Description
Fuse Amp-Trap® 600V 3000A Time-Delay Class L A4BY Series
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
200 kA
Connection/Terminal Type
Body/Insulating Material
GMG
Rated voltage DC UL
300 V
APPROVALS & STANDARDS
Interrupt Rating - AC
200 kA
Current
3 kA
Interrupt Rating - DC
100 kA
Description
Fuse, 3,000 A, 600 V AC, 300 V DC, Class L, A4BY Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Bolt-On, Fits Fuse Block Style Non-Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 200kA at 600V AC, Fuse Size 10-3/4 in L x 5 in dia, Length 10 3/4 in, Diameter 5 in, Equivalent Brand and Series Bussmann KLU, Bussmann KTU, Littelfuse KLLU, Littelfuse KLPC, Mersen A4BY, Equivalent Series A4BY, KLLU, KLPC, KLU, KTU, Compatible Fuse Block Series Not Applicable, Body Material Glass, Melamine, Dual Element