  • Mfr # TRS10RID
  • Zoro # G0906507
/ea
Key Features
Class
RK5
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Visual Indication
Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TRS10RID
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
5 in.
Diameter
13/16 in.
Overall Diameter
13/16 in
Overall Length
5 in
Details
Class
RK5
Series
TRS-RID
Speed
Time-Delay
Amps
10A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
600V DC
Visual Indication
Indicating
Interrupt Rating
200kA at 600V AC, 20kA at 600V DC
Body Style
Cylindrical
Body Material
Polyester
Equivalent Brand and Series
Bussmann FRS-R-ID, Littelfuse FLSR-ID, Mersen TRS-RID
Equivalent Series
FLSR-ID, FRS-R-ID, TRS-RID
Fits Fuse Block Style
Rejection
Compatible Fuse Block Series
2HKRFB, 6HKRFB
Item
UL Class Fuse
Rated voltage DC UL
600 V
Weight
0.2 lb
Standards
CSA, UL
Element
Dual
Mounting
Clip
Connection Type
Ferrule
Connection/Terminal Material
Copper
Short Description
Fuse Tri-Onic® 600V 10A Time-Delay Class RK5 TRS Series Smart-Spot
Connection/Terminal Type
Ferrule
Functionally Equal To
Bussmann FRS-R-ID, Littelfuse FLSR-ID
Body/Insulating Material
PolyTube
Frequency
50/60 Hz
APPROVALS & STANDARDS
Fuse Holder Code
P
Indication System Type
SmartSpot®
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
200 kA
Interrupt Rating - DC
20 kA
Interrupt Rating - AC
200 kA
Current
10 A
Description
Fuse, 10 A, 600 V AC, 600 V DC, Class RK5, TRS-RID Series, Indicating, Time-Delay, Body Style Cylindrical, Fits Fuse Block Style Rejection, Interrupt Rating 200kA at 600V AC, 20kA at 600V DC, Fuse Size 5 in L x 13/16 in dia, Length 5 in, Diameter 13/16 in, Equivalent Brand and Series Bussmann FRS-R-ID, Littelfuse FLSR-ID, Mersen TRS-RID, Equivalent Series FLSR-ID, FRS-R-ID, TRS-RID, Compatible Fuse Block Series 2HKRFB, 6HKRFB, Body Material Polyester, Dual Element, Standards CSA, UL