  • Mfr # TRS25RID
  • Zoro # G1662595
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TRS25RID
Length
5 in
Diameter
13/16 in
Overall Diameter
13/16 in
Overall Length
5 in
Amps
25A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Interrupt Rating
200kA at 600V AC, 20kA at 300V DC
Fuse Holder Code
P
Weight
0.2 lb
Rated voltage DC UL
300 V
Short Description
Fuse Tri-Onic® 600V 25A Time-Delay Class RK5 TRS Series Smart-Spot
Current
25 A
Description
Fuse, 25 A, 600 V AC, 300 V DC, Class RK5, TRS-RID Series, Indicating, Time-Delay, Body Style Cylindrical, Fits Fuse Block Style Rejection, Interrupt Rating 200kA at 600V AC, 20kA at 300V DC, Fuse Size 5 in L x 13/16 in dia, Length 5 in, Diameter 13/16 in, Equivalent Brand and Series Bussmann FRS-R-ID, Littelfuse FLSR-ID, Mersen TRS-RID, Equivalent Series FLSR-ID, FRS-R-ID, TRS-RID, Compatible Fuse Block Series 2HKRFB, 6HKRFB, Body Material Polyester, Dual Element, Standards CSA, UL