Mfr # GC-3500-0MKB
Zoro # G8627236
/eaKey Features
Pressure Washer Water Type
Cold
Starter Type
Recoil
Engine Brand
Kohler
Pressure Washer HP Range
8 to 9.9 HP
Pump Drive
Direct
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
GC-3500-0MKB
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Dimensions
3/8 in x 50 ft
Height
25 in
Length
42 1/2 in
Width
23 1/2 in
Overall Height
25 in
Overall Width
Overall Length
Hose Length
50 ft
Hose Diameter
3/8 in
Description
Gas-Powered Pressure Washer, Industrial Duty (3300 psi and Greater), 3,500 psi, Gas, Pressure Washer Water Type Cold, Pressure Washer Style Cart, Pressure Washer Flow Rate 2.8 gpm, Engine Brand Kohler, Starter Type Recoil, Engine Displacement 429 cc, 9 hp HP, Detergent Injection System Yes, Pump Type Triplex, Pump Drive Direct, Piston Material Ceramic, Usable Hours per Week 20 hr, Hose Dimensions 3/8 in x 50 ft, Burner Fuel Not Applicable