Mfr # GC-4000-0MHB
Zoro # G0840944
/eaKey Features
Pump Drive
Direct
Width
22 1/2 in
Usable Hours per Week
20 hr
Height
24 1/2 in
Standards
UL 1776
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
GC-4000-0MHB
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
Height
Length
40 in
Hose Dimensions
3/8 in x 50 ft
Overall Length
40 in
Overall Height
Overall Width
Hose Diameter
3/8 in
Hose Length
50 ft
Description
Gas-Powered Pressure Washer, Industrial Duty (3300 psi and Greater), 4,000 psi, Gas, Pressure Washer Water Type Cold, Pressure Washer Style Cart, Pressure Washer Flow Rate 3.5 gpm, Engine Brand Honda, Starter Type Recoil, Engine Displacement 389 cc, 13 hp HP, Detergent Injection System Yes, Pump Type Triplex, Pump Drive Direct, Piston Material Solid Ceramic, Usable Hours per Week 20 hr, Hose Dimensions 3/8 in x 50 ft, Burner Fuel Not Applicable, Water Output Temp. 125 Degrees F