  • Mfr # GR-120002
  • Zoro # G8050165
/ea
Key Features
Overall Length
4 in
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GR
Application
Turning
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GR-120002
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4 in
Tip Width
.120/.122 in
Radius
.003"
Shank Width
3/4 in
Shank Height
3/8 in
Depth of Cut
0.4000 in
Nose Radius
0.0030 in
Max. Bore Depth
0.780"
Groove Width
0.1200"
Corner Radius
0.003"
Details
Item
Single-Point Tool Bit
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GR
Application
Turning
Finish
zinc
Tool Bit Style Code
Finish - Machining
Zinc
Tip Material
Carbide
Cutting Application
Plunging Outside Diameter Grooves
Features
Corner Radius Profile;Zinc Coated Shank Provides Durability and Corrosion Resistance
Projection
0.4000"