  • Mfr # GR-122002
  • Zoro # G8160013
/ea
Key Features
Overall Length
4 in
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GR
Application
Turning
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GR-122002
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4 in
Radius
.003"
Tip Width
.122/.124 in
Shank Width
3/4 in
Shank Height
3/8 in
Depth of Cut
0.4000 in
Nose Radius
0.0030 in
Groove Width
0.1220"
Max. Bore Depth
0.780"
Corner Radius
0.003"
Details
Item
Single-Point Tool Bit
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GR
Application
Turning
Finish
zinc
Finish - Machining
Zinc
Tool Bit Style Code
Tip Material
Carbide
Cutting Application
Plunging Outside Diameter Grooves
Features
Corner Radius Profile;Zinc Coated Shank Provides Durability and Corrosion Resistance
Projection
0.4000"