  • Mfr # GS-018002
  • Zoro # G8243471
/ea
Key Features
Overall Length
3 in
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GS
Application
Turning
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GS-018002
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Radius
.003"
Shank Width
3/4 in
Shank Height
3/8 in
Tip Width
.018/.020 in
Depth of Cut
0.0600 in
Nose Radius
0.0030 in
Corner Radius
0.003"
Max. Bore Depth
0.060"
Groove Width
0.0180"
Details
Item
Single-Point Tool Bit
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GS
Application
Turning
Finish
zinc
Features
Zinc Coated Shank Provides Durability and Corrosion Resistance
Tool Bit Style Code
Tip Material
Carbide
Cutting Application
Plunging Outside Diameter Grooves
Finish - Machining
Zinc
Projection
0.3300"