  • Mfr # AEMM-015-4
  • Zoro # G8085567
/ea
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
1.50mm
Overall Length
50 mm
Number of Flutes
4
End Mill Style
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AEMM-015-4
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
1.50mm
Overall Length
50 mm
Length of Cut
4 mm
Milling Dia.
1.5 mm
Shank Dia.
4 mm
Dimension Type
Metric
Details
Measurement System
Number of Flutes
4
End Mill Style
Square
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Single End/Double End
Single
Helix Angle
30 Degrees
Item
Square End Mill
List Number
AEMM
End Mill Material
Carbide
Grade
C2 Micro Grain
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cutting Direction
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Primary Material Application
All Materials
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 1.5 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 4 mm, Overall Length 50 mm, Shank Dia. 4 mm, Neck Dia. Not Applicable