  • Mfr # BMSM-018-2
  • Zoro # G7905493
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.80mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
2.7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BMSM-018-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.80mm
Length of Cut
2.7 mm
Shank Dia.
3 mm
Overall Length
38 mm
Milling Dia.
1.8 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Style
Ball Nose
Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Ball End Mill
List Number
BMSM
Shank Type
Straight
Material Grade - Machining
Micrograin
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Finish - Machining
Uncoated
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Material - Machining
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Description
Ball End Mill, 1.8 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through