  • Mfr # QPA2-100300X
  • Zoro # G105308268
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.300"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Projection
0.0300"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QPA2-100300X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.300"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Projection
0.0300"
Description
0.1100" (2.8 mm) Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth x 0.0300" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Quick Change - Axial and Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated