  • Mfr # QPR5-100200
  • Zoro # G905307737
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Cutting Direction
right hand
Finish
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QPR5-100200
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Cutting Direction
right hand
Finish
UN
Projection
0.0350"
Description
0.1100" (2.8 mm) Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0350" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Radial Profiling Right Hand