  • Mfr # PR2-050150X
  • Zoro # G105308381
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.150"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Finish
AlTiN
Cutting Direction
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PR2-050150X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.150"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
right hand
Projection
0.0150" (1/64)
Description
0.0550" (1.4 mm) Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated