  • Mfr # PA5-160500X
  • Zoro # G805308322
/ea
Key Features
Overall Length
2.00" (2)
Bore Dia.
0.500" (1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Projection
0.0500"
Finish
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PA5-160500X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.00" (2)
Bore Dia.
0.500" (1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Projection
0.0500"
Finish
AlTiN
Cutting Direction
right hand
Description
0.1780" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0500" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Standard - Axial and Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated