  • Mfr # MEF-078-250-010K
  • Zoro # G9196610
End Mill Style
Corner-Radius
Length of Cut
0.117 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Milling Diameter
0.0780"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-078-250-010K
Length of Cut
0.117 in
Milling Diameter
0.0780"
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.01 in
Overall Length
1 1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Neck Dia.
0.074 in
Milling Dia.
Neck Length
1/8 in
Finish
nACRo
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single
Stainless (M) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
List Number
MEF
Grade
AAA
Non Ferrous (N) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Helix Angle
20 Degrees
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Finish - Machining
nACRo
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
AAA
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.078125 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.01 in, 0.117 in, 1 1/2 in