  • Mfr # MEF-030-045-010
  • Zoro # G9194836
/ea
Key Features
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Length of Cut
0.045 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Milling Diameter
0.0300"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MEF-030-045-010
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.045 in
Milling Diameter
0.0300"
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.01 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Length
5/16 in
Neck Dia.
0.028 in
Milling Dia.
0.03 in
Details
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
List Number
MEF
Helix Angle
20 Degrees
Single End/Double End
Single
Steel (P) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Hardened (H) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Stainless (M) Compatibility
Grade
AAA
Cast Iron (K) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
Material Grade - Machining
AAA
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.03 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.01 in, 0.045 in, 1 1/2 in