  • Mfr # MEF-062-350-005
  • Zoro # G9196251
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
Bright (Uncoated)
Length of Cut
0.09375 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-062-350-005
Length of Cut
0.09375 in
Milling Diameter
0.0620"
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.005 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Length
1/4 in
Neck Dia.
0.058 in
Milling Dia.
0.0625 in
Details
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Stainless (M) Compatibility
Yes
Item
Corner Radius End Mill
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
List Number
MEF
Single End/Double End
Single
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Grade
AAA
Helix Angle
20 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Uncoated
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.0625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.005 in, 0.09375 in, 1 1/2 in