  • Mfr # MEF-062-350-010
  • Zoro # G9196181
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
Bright (Uncoated)
Length of Cut
0.09375 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-062-350-010
Length of Cut
0.09375 in
Milling Diameter
0.0620"
Dimension Type
Decimal inch
Neck Dia.
0.058 in
Corner Radius
0.01 in
Milling Dia.
0.0625 in
Overall Length
1 1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Neck Length
1/4 in
Details
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Single End/Double End
Single
Grade
AAA
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Helix Angle
20 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
List Number
MEF
Item
Corner Radius End Mill
Steel (P) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.0625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.01 in, 0.09375 in, 1 1/2 in