  • Mfr # DT-312-060-010X
  • Zoro # G0994299
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Finish
AlTiN
Overall Length
2-1/2"
Neck Length
0.313"
Shank Dia.
5/16"
Included Angle
60 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DT-312-060-010X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Neck Length
0.313"
Shank Dia.
5/16"
Length of Cut
0.162"
Neck Dia.
9/64"
Corner Radius
0.010"
Cutter Dia.
Details
Finish
AlTiN
Included Angle
60 Degrees
Number of Flutes
2
End
Corner Radius
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.010" Radius x 0.313" Neck Length x 60° included Carbide Dovetail Cutter, 2 Flutes, AlTiN Coated