  • Mfr # BEF-045-500-3K
  • Zoro # G0998964
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.068"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
0.0430"
End Mill Style
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BEF-045-500-3K
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.068"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
0.0430"
Overall Length
1-1/2"
Milling Dia.
0.0450"
Details
Number of Flutes
3
End Mill Style
Ball
Finish
NACRO
Description
0.0450" Cutter DIA x 0.068" Length of Cut x 0.500" (1/2) Reach Carbide Ball End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 3 Flutes, nACRo® Coated