  • Mfr # MEF-062-550-3-010
  • Zoro # G0996959
/ea
Key Features
Corner Radius
0.010"
Number of Flutes
3
Finish
UN
Shank Dia.
1/8"
Length of Cut
3/32"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-062-550-3-010
Dimensions
Corner Radius
0.010"
Shank Dia.
1/8"
Length of Cut
3/32"
Milling Dia.
1/16"
Neck Dia.
0.0580"
Overall Length
1-1/2"
Details
Number of Flutes
3
Finish
UN
End Mill Style
Description
0.0625" (1/16) Cutter DIA x 0.010" Radius x 0.093" (3/32) Length of Cut x 0.550" Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 3 Flutes