  • Mfr # MEF-078-650-3-015
  • Zoro # G0998675
/ea
Key Features
Corner Radius
1/64"
Number of Flutes
3
Finish
UN
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-078-650-3-015
Dimensions
Corner Radius
1/64"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2"
Milling Dia.
5/64"
Length of Cut
0.117"
Neck Dia.
0.0740"
Details
Number of Flutes
3
Finish
UN
End Mill Style
Description
0.0781" (5/64) Cutter DIA x 0.015" (1/64) Radius x 0.117" Length of Cut x 0.650" Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 3 Flutes