  • Mfr # MEF-062-350-3K
  • Zoro # G0982286
Number of Flutes
3
Length of Cut
3/32"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
1-1/2"
End Mill Style
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-062-350-3K
Length of Cut
3/32"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
1-1/2"
Neck Dia.
0.0580"
Milling Dia.
1/16"
Details
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
NACRO
Description
0.0625" (1/16) Cutter DIA x 0.093" (3/32) Length of Cut x 0.350" Reach Carbide Square End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 3 Flutes, nACRo® Coated