  • Mfr # MEF-078-900-3
  • Zoro # G0987484
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.117"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2"
End Mill Style
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-078-900-3
Length of Cut
0.117"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2"
Neck Dia.
0.0740"
Milling Dia.
5/64"
Details
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
UN
Description
0.0781" (5/64) Cutter DIA x 0.117" Length of Cut x 0.900" Reach Carbide Square End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 3 Flutes