  • Mfr # QFG-490-093X
  • Zoro # G8130157
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Face Groove
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
2.500"
Shank Dia.
.5000"
Bore Dia.
.490"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QFG-490-093X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.500"
Shank Dia.
Bore Dia.
.490"
Groove Width
.093"
Max. Cutting Depth
.100"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Split Length
0.345"
Details
Item
Grooving Tool
Style
Face Groove
Material
Micro Grain Carbide
Finish
AlTiN Coated
Grade
C2
Application
Groove Boring
Offset
.100"
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.1000"
Description
0.4900" Min Bore DIA x 0.335" Max Bore Depth 0.0930" (3/32) Tooth Width 0.1000" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Face Grooving Right Hand, AlTiN Coated