  • Mfr # QFR-187-20X
  • Zoro # G8134567
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
3.000"
Shank Dia.
.5000"
Bore Dia.
.495"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QFR-187-20X
Overall Length
3.000"
Shank Dia.
Bore Dia.
.495"
Groove Width
.187"
Max. Cutting Depth
1.25"
Radius
0.0935"
Neck Dia.
0.3450"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Min. Bore Dia.
0.4950"
Finish
AlTiN Coated
Offset
.150"
Projection
0.1500"
Description
0.4950" Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth x 0.1870" (3/16) Tooth Width x 0.1500" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0935" Radius - Carbide Quick Change - Full Radius Grooving Right Hand, AlTiN Coated