  • Mfr # QFR-250-12
  • Zoro # G8455544
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
2.500"
Shank Dia.
.5000"
Bore Dia.
.495"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QFR-250-12
Overall Length
2.500"
Shank Dia.
Bore Dia.
.495"
Groove Width
.250"
Max. Cutting Depth
.750"
Radius
1/8"
Neck Dia.
0.3450"
Min. Bore Dia.
0.4950"
Max. Bore Depth
3/4"
Finish
Uncoated
Offset
.150"
Projection
0.1500"
Description
0.4950" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.2500" (1/4) Tooth Width x 0.1500" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.1250" (1/8) Radius - Carbide Quick Change - Full Radius Grooving Right Hand