  • Mfr # QMFR-015-375-080X
  • Zoro # G8424884
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QMFR-015-375-080X
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
Groove Width
.015"
Max. Cutting Depth
.375"
Radius
0.0075"
Neck Dia.
0.0550"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Max. Bore Depth
3/8"
Finish
AlTiN Coated
Offset
.025"
C2
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Projection
0.0250"
Description
Grooving Tool, 0.1875 in, Right Hand