  • Mfr # QMFR-020-250-100X
  • Zoro # G8219696
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QMFR-020-250-100X
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.100"
Groove Width
.020"
Max. Cutting Depth
.250"
Radius
0.0100"
Min. Bore Dia.
0.1000"
Max. Bore Depth
1/4"
Neck Dia.
0.0700"
Finish
AlTiN Coated
Offset
.030"
Cutting Direction
Right Hand
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Projection
0.0300"
Description
Grooving Tool, 0.1875 in, Right Hand