  • Mfr # QMRR-015-375-080
  • Zoro # G8236076
/ea
Key Features
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QMRR-015-375-080
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.500 in
Shank Dia.
0.1875 in
Bore Dia.
.080"
Groove Width
.015"
Max. Cutting Depth
.375"
Neck Dia.
0.0550"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Max. Bore Depth
3/8"
Details
Item
Grooving Tool
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Grade
C2
Application
Groove Boring
Offset
.015"
Projection
0.0250"
Description
Grooving Tool, 0.1875 in, Right Hand