  • Mfr # RRM-110-20
  • Zoro # G7914304
/ea
Key Features
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
63mm
Shank Dia.
8mm
Bore Dia.
8mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RRM-110-20
Overall Length
63mm
Shank Dia.
8mm
Bore Dia.
8mm
Groove Width
1.10mm
Max. Cutting Depth
20mm
Split Length
4.20 mm
Neck Dia.
5.380 mm
Max. Bore Depth
20.00 mm
Min. Bore Dia.
8.000 mm
Details
Item
Grooving Tool
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Finish
Uncoated
Application
Groove Boring
Offset
2.50mm
Grade
C2
Projection
2.500 mm
Description
Grooving Tool, 8mm, Right Hand