  • Mfr # RRM-130-40
  • Zoro # G8206344
/ea
Key Features
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
72mm
Shank Dia.
10mm
Bore Dia.
10mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RRM-130-40
Overall Length
72mm
Shank Dia.
10mm
Bore Dia.
10mm
Groove Width
1.30mm
Max. Cutting Depth
40mm
Max. Bore Depth
40.00 mm
Min. Bore Dia.
10.000 mm
Split Length
4.70 mm
Neck Dia.
7.110 mm
Details
Item
Grooving Tool
Style
Retaining Ring
Material
Micro Grain Carbide
Finish
Uncoated
Grade
C2
Application
Groove Boring
Offset
2.75mm
Projection
2.740 mm
Description
10.000 mm Min Bore DIA x 40.00 mm Max Bore Depth x 1.300 mm Tooth Width x 2.740 mm Projection x 10.000 mm Shank DIA x 72.0 mm Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand