  • Mfr # KC-187-550-062X
  • Zoro # G0989916
/ea
Key Features
Cutter Dia.
3/16"
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Neck Dia.
0.0900"
Face Width
1/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KC-187-550-062X
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
Overall Length
2"
Shank Dia.
Neck Dia.
0.0900"
Face Width
1/16"
Neck Length
0.488"
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.0448"
Number of Flutes
6
End
Square
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.062" (1/16) Width x 0.488" Neck Length CarbideSquare Keyseat Cutter, 6 Flutes, AlTiN Coated