  • Mfr # QBM-3001000X
  • Zoro # G8268671
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2.500"
Radius
.008"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBM-3001000X
Overall Length
2.500"
Radius
.008"
Bore Dia.
.300"
Bore Depth
1.00"
Shank Dia.
Max. Bore Depth
1"
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.2800"
Groove Width
0.1620"
Details
Item
Quick Change Boring Tool
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0270"
Description
1.000" (1) Max Bore Depth x 0.1620" Tooth Width x 0.0270" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Head Tool Right Hand, AlTiN Coated