  • Mfr # QBM-4603000X
  • Zoro # G8179762
Overall Length
4.500"
Bore Depth
3.00"
Radius
.002"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBM-4603000X
Overall Length
4.500"
Bore Depth
3.00"
Radius
.002"
Max. Bore Depth
3"
Groove Width
0.4330"
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.4350"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0750"
Description
3.000" (3) Max Bore Depth x 0.4330" Tooth Width x 0.0750" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 4.50" (4-1/2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Head Tool Right Hand, AlTiN Coated