  • Mfr # QFGF-180-020X
  • Zoro # G1001344
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
3/16"
Groove Width
0.0200"
Projection
0.0500"
Min. Bore Dia.
0.1800"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QFGF-180-020X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
3/16"
Groove Width
0.0200"
Min. Bore Dia.
0.1800"
Split Length
0.155"
Radius
0.0100"
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.0500"
Cutting Direction
Right Hand
Description
0.180" Min Bore DIA x 0.0200" Tooth Width 0.050" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0100" Radius - Carbide Quick Change - Face Grooving Full Radius Right Hand, AlTiN Coated