  • Mfr # QITL-180500
  • Zoro # G416057909
Head Width
0.180"
Shank Diameter
0.2500" (1/4)
Coating
UN
Min. Bore Diameter
0.2020"
Hand Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QITL-180500
Head Width
0.180"
Shank Diameter
0.2500" (1/4)
Min. Bore Diameter
0.2020"
Max. Bore Depth
0.500" (1/2)
Details
Coating
UN
Hand Direction
Left Hand
Description
0.2020in Min Bore DIA x 0.500in 1/2 Max Bore Depth x 0.0400in Projection x 0.2500in 1/4 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length x 0.002in Corner Radius #14-56 - Carbide UN Thread Left Hand