  • Mfr # QIAT2-500-14
  • Zoro # G116057988
Shank Diameter
0.3125" (5/16)
Min. Bore Diameter
0.2410"
Max. Bore Depth
0.500" (1/2)
Head Width
0.219"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIAT2-500-14
Shank Diameter
0.3125" (5/16)
Min. Bore Diameter
0.2410"
Max. Bore Depth
0.500" (1/2)
Head Width
0.219"
Coating
UN
Description
0.2410in Min Bore DIA x 0.500in 1/2 Max Bore Depth x 0.0700in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length - Carbide Quick Change - Acme Thread Right Hand