  • Mfr # QIAT-2000-6X
  • Zoro # G516057908
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coating
AlTiN
Max. Bore Depth
2.000" (2)
Hand Direction
Right Hand
Head Width
0.490"
Min. Bore Diameter
0.5120" (13 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QIAT-2000-6X
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Bore Depth
2.000" (2)
Head Width
0.490"
Min. Bore Diameter
0.5120" (13 mm)
Shank Diameter
0.5000" (1/2)
Details
Coating
AlTiN
Hand Direction
Right Hand
Description
0.5120in 13 mm Min Bore DIA x 2.000in 2 Max Bore Depth x 0.1200in Projection x 0.5000in 1/2 Shank DIA x 3.50in 3-1/2 Overall Length - Carbide Quick Change - Acme Thread Right Hand, AlTiN Coated