  • Mfr # QUP-25030-16X
  • Zoro # G0994308
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0300"
Finish
AlTiN
Neck Dia.
0.1800"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QUP-25030-16X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Groove Width
0.0300"
Neck Dia.
0.1800"
Split Length
Min. Bore Dia.
0.2400"
Max. Bore Depth
1"
Radius
1/64"
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.0600"
Cutting Direction
Right Hand
Description
0.240" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.0300" Tooth Width 0.060" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0150" (1/64) Radius - Carbide Quick Change - Undercut Full Radius Right Hand, AlTiN Coated