  • Mfr # RR-039-16X
  • Zoro # G0994466
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Finish
AlTiN
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
3/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RR-039-16X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
Groove Width
0.0390"
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.1000"
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.0390" Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated