  • Zoro # G1003024
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Finish
AlTiN
Projection
0.1000"
Neck Dia.
0.2700"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RR-046-8X
Zoro #
G1003024
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Groove Width
0.0460"
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.210"
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.1000"
Cutting Direction
Right Hand
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0460" Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated