  • Mfr # RR-062-20X
  • Zoro # G1002604
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Finish
AlTiN
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.2700"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RR-062-20X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Groove Width
1/16"
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.2700"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Min. Bore Dia.
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.1000"
Cutting Direction
Right Hand
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth 0.0620" (1/16) Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated